Akcja ratunkowa na jeziorze Pątnowskim – 16.08.2105

W dniu 16 sierpnia 2015 roku doszło do kolejnego wypadku na wodzie. Zdarzenie miało miejsce na jeziorze Pątnowskim.

Bardzo dobra pogoda – wysoka temperatura i bezchmurne niebo sprzyjały w tym dniu zabawom nad wodą. Bardzo wielu ludzi korzystało zarówno z kąpieli słonecznych jak i  wodnych oraz wielu innych atrakcji takich jak kajaki, motorówki, skutery wodne i żaglówki. Jak to bywa przy takich okazjach, alkohol leje się strumieniami. Nie było by w tym nic złego, gdyby nie to, że niektórym ludziom po alkoholu, delikatnie mówiąc odbija. Wydaje im się wtedy, że są najlepsi na świecie, najwspanialsi, a przede wszystkim niezniszczalni. Wchodzą do wody, korzystają ze sprzętów wodnych, doprowadzając do tragedii. Często ponoszą najwyższą cenę, nie przeżywając takiej zabawy, albo kaleczą i ranią innych.
We wspomnianym wcześniej dniu, o mało nie doszło do takiej tragedii. Dwóch mężczyzn, po wypiciu znacznej ilości alkoholu, wsiadło do kajaku i wypłynęło na środek akwenu. Jak to często bywa w takich sytuacjach, przecenili swoje umiejętności i brak koordynacji ruchowej spowodowanej zamroczeniem alkoholowym i doprowadzili do wywrotki kajaka, a sami znaleźli się w wodzie.

W tym samym czasie na tym samym jeziorze zaprzyjaźniona z naszym OSP szkoła żeglarska MORKA przeprowadzała szkolenie i egzamin na sternika motorowodnego. Grupa kursantów, szkoląca się pod okiem Piotra Lewandowskiego, wypłynęła na ostatnie samodzielne  szlify manewrów przed egzaminem. Wśród nich był członek naszej OSP Sergiusz Ziółkowski.
I całe szczęście, że wypłynęli, bo zauważyli dwóch ludzi w wodzie koło wywróconego kajaku i uratowali ich. Prawdopodobnie, gdyby nie oni, dwaj nieodpowiedzialni mężczyźni powiększyli by i tak już bardzo tragiczne statystyki utonięć w tym roku.Możliwość komentowania została wyłączona.