Wyjazd szkoleniowy do Chorwacji – 17-22.09.2015

01 W dniach 17-22 września 2015 druhowie z naszej jednostki przebywali na wyjeździe szkoleniowym w miejscowości Selce w Chorawcji.

Jednym z punktów programu było nurkowanie na wraku Pelastis, który zatonął w roku 1968 u wybrzeży wyspy Krk. Leży on na głębokości 32 metrów, a więc możliwe było równoczesne zaliczenie nurkowania wrakowego i głębokiego. Do wraku trzeba się dostać łodzią motorową lub statkiem. Podróż z bazy nurkowej w Selce trwa około 45 minut. Po dotarciu na miejsce druhowie odbyli kolejny z punktów szkolenia – wyskakiwanie z łodzi w całym sprzęcie do nurkowania – płetwy, pas balastowy, jacket z butlą. Przećwiczone zostały trzy sposoby: wyjście ze specjalnej platformy znajdującej się na rufie statku – skok na nogi, skok z burty – fikołek do tyłu oraz skok z burty i ubieranie sprzętu  w wodzie.
Kolejne nurkowanie odbyło się również u wybrzeży wyspy Krk. Po zanurzeniu na głębokość okoł0  3 metrów trzeba było przepłynąć przez wąski tunel w skałach. W tunelu nurkowie musieli płynąć jeden za drugim. Po wypłynięciu, na głębokości około 12 metrów, można było rozpocząć eksplorację skał, które są ostoją dla flory i fauny występujących dość licznie w tamtym miejscu. Głębokość na tym nurkowisku dochodzi do 29 metrów.
Niewątpliwą zaletą nurkowania w Chorwacji jest przejrzystość wody, dochodząca do kilkunastu metrów oraz temperatura wody, która na głębokości 32 metrów wynosiła 20 stopni. Podczas nurkowania można było obserwować życie podwodne. Udało się zaobserwować różne ryby, pływające pojedynczo jak i w olbrzymich ławicach, ośmiornice, różnego rodzaju skorupiaki i jeżowce.
Oczywiście nie samym nurkowaniem szkoleniem człowiek żyje. Podczas czasu wolnego od zajęć można się było zapoznać z kulturą Chorwacji, spróbować nowych, wspaniałych potraw, a także poznać ciekawych ludzi.
Należy jeszcze podkreślić fakt, że cały wyjazd i szkolenie zostały sfinansowane przez samych uczestników.
W wyjeździe, pod czujnym okiem instruktorów płetwonurkowania Bogumiła Dopierały i Radosława Lipatowa, udział wzięli : Wojciech Chojnacki, Jakub Goździewicz, Adam Goździewicz, Michał Kaftanowicz, Kacper Lipatow, Łukasz Myszko, Ewa Olszyna, Grzegorz Olszyna, Szymon Szereda, Zbigniew Świątnicki, Piotr Tann, Kamil Tomasiuk.

Więcej zdjęć: KLIKNIJMożliwość komentowania została wyłączona.