Mistrzostwa Wielkopolski Strażaków PSP i OSP w Płetwonurkowaniu – Piła 4 -5.08.2016

PIŁA 2016 - 2W dniach 4 – 5 sierpnia, na jeziorze „Płotki” w Pile na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Strażaków PSP i OSP w Płetwonurkowaniu.

Celem corocznej imprezy jest sprawdzenie stopnia wyszkolenia strażaków płetwonurków, doskonalenie umiejętności przez rywalizację sportową, zapoznanie się ze specyfiką szkolenia wodnego PSP, wyłonienie najlepszych strażaków – płetwonurków oraz drużyn, wymiana doświadczeń w zakresie akcji ratowniczych na różnych akwenach.

Każdy zawodnik startujący w zawodach ubrany jest w skafander nurkowy – piankowy, wyposażony w sprzęt ABC (maska, fajka, płetwy), nóż, pas balastowy, bojkę ratowniczą „słoneczny patrol” (pamelka) oraz linę pływającą o długości od 8-10 metrów zakończoną szelkami ratowniczymi (asekuracyjnymi).

Przebieg konkurencji:

Zawodnik ustawiony na pomoście wykonuje rzut rzutką ratowniczą na odległość ok. 15 metrów, pomiędzy dwie boje ustawione w odległości 2,5 metrów od siebie. Zawodnik ma 5 prób rzutu w czasie nie dłuższym niż 3 minuty. Po wykonaniu rzutu, zawodnik wykonuje skok ratowniczy do wody, a następnie asekurowany boją ratowniczą płynie do boi numer 1, pod którą na głębokości 6 metrów zatopiony jest manekin, którego musi wydobyć na powierzchnię i doholować jedną z technik ratowniczych do pomostu startowego. Po wykonaniu tych czynności wsiada w łódź ratowniczą, opływa boję numer 2 i wraca do pomostu startowego.

Jak co roku nasza jednostka (OSP Kalisz) wystawiła silną ekipę pod dowództwem Naczelnika Bogumiła Dopierały. W zawodach udział wzięli doświadczeni zawodnicy – Łukasz Balcerzyk, Wojciech Chojnacki oraz osiemnastoletni Jakub Goździewicz. W imprezie pierwszy raz wystartował siedemnastoletni Miłosz Kubera.

O bardzo dobrym wyszkoleniu druhów z naszego OSP świadczą miejsca w klasyfikacji końcowej zajęte na zawodach:

Drugie miejsce – Łukasz Balcerzyk

Trzecie miejsce – Wojciech Chojnacki

Szóste miejsce – Jakub Goździewicz

Ósme miejsce – Miłosz Kubera – debiutant.

 

Fakty KaliskieMożliwość komentowania została wyłączona.