Nurkowanie pod lodowe – 29.01.2017 Kalisz

PODLODOWE 2017W dniu 29 stycznia 2017 roku, na dawnym, zalanym wyrobisku cegielni, potocznie nazywanym „ZOŚKA”, kilkunastu płetwonurków z naszej jednostki nurkowało pod lodem.

Ćwiczenia zaczęły się od przygotowania trasy. Najpierw wycięte zostały trzy przeręble, w odległości ok 30 metrów od siebie. Pierwszy, zlokalizowany najbliżej brzegu, a zarazem największy, przeznaczony był do wejścia i wyjścia płetwonurków pod wodę. Dwa pozostałe, nieco mniejsze, były to przeręble kontrolno-ucieczkowe. Płetwonurkowie musieli dopłynąć do nich, wynurzyć się i zameldować, czy wszystko w porządku, a w razie jakichkolwiek problemów można było płetwonurka ewakuować.   Do wycięcia przerębli użyta została piła łańcuchowa i siekiera. Po przygotowaniu wejścia do wody i otworów kontrolnych, wyruszyła pierwsza para nurków, zawsze nurkujemy w zespołach minimum dwuosobowych, która miała za zadanie wyznaczyć trasę i zainstalować tak zwaną poręczówkę, czyli linę wyznaczającą trasę i łączącą poszczególne punkty trasy. w przypadku nurkowań ekstremalnych, a do takich zaliczyć możemy nurkowanie pod lodowe, nurkowie połączeni są ze sobą liną, a oprócz tego spięci z brzegiem liną asekuracyjną. Lina służy przede wszystkim do „zdalnego” kontaktu z płetwonurkami znajdującymi się pod wodą. Za pomocą liny, zarówno płetwonurek jak i osoba prowadząca nurków z lądu, może przekazywać krótkie, wcześniej ustalone komunikaty i polecenia np.: stój, zawróć, wszystko w porządku, skręć w lewo, skręć w prawo, itp. W przypadku jakiegoś niebezpieczeństwa za pomocą liny asekuracyjnej płetwonurek może w prosty i szybki sposób trafić z powrotem do wyjścia, a w skrajnych przypadkach, płetwonurka, który uległ wypadkowi, można zlokalizować i wyciągnąć na brzeg.

Każda para płetwonurków spędziła w wodzie o temperaturze 3 stopni, około 10 minut. Tyle wystarczyło żeby przejść całą trasę, a jednocześnie, żeby nie odmrozić sobie niektórych części ciała. Tym bardziej, że większość  z nurkujących weszło do wody w kombinezonach tzw. „mokrych”.

W ćwiczeniach udział wzięło 12 płetwonurków i kilkunastu druhów, którzy zajmowali się przygotowaniem i zabezpieczeniem nurkowania. Nad całością ćwiczeń czuwał Naczelnik OSP Bogumił Dopierała, który jest wieloletnim instruktorem płetwonurkowania.

 

Calisia.pl

 

PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017 PODLODOWE 2017Możliwość komentowania została wyłączona.