Wyjazd szkoleniowy – Budva- Czarnogóra – 9 – 15.10.2017

montenegro 2017W dniach od 9 do 15 października grupa  kaliskich płetwonurków z OSP Kalisz i LOK Bursztyn przebywała w czarnogórskiej miejscowości Budva oddalonej od Kalisza o ponad 1600 km. To małe bałkańskie państwo słynie z ciepłego Adriatyku leżącego u stóp gór wysokich. Charakteryzuje się dużą ilością wraków z I i II wojny światowej a także dużą ilości grot i jaskiń. Te ostatnie szczególnie interesowały kaliskich nurków-strażaków. Wyjazd był częścią cyklu szkoleniowego podnoszenia uprawnień i kwalifikacji przez kaliskich druhów.

– Nurkujemy przez cały rok. Już w styczniu zorganizowaliśmy nurkowanie podlodowe na wyrobisku Zośka w Kaliszu. Później całą wiosnę nurkujemy w chłodnych i ciemnych jeziorach w Polsce. W lipcu trzytygodniowy obóz, podczas którego ćwiczymy prace podwodne rozkładając i składając rusztowania pod wodą, budując platformy, pompując własnym automatem oddechowym balon do wynoszenia przedmiotów, itd. Pod koniec roku zawsze organizujemy wyjazd aby ponurkować w innych, korzystniejszych warunkach. – mówi Bogumił Dopierała naczelnik OSP i instruktor nurkowania trzeciego stopnia – W tym roku Czarnogóra z uwagi na dużą ilość skał, klifów, tuneli, grot i jaskiń podwodnych. Zaczęliśmy od łatwych nurkowań stopniowo zwiększając ich trudność i głębokość. Ostatniego dnia obozu nasi płetwonurkowie musieli przepłynąć kilkaset metrów po ciemku z kamiennym i ostrym sufitem nad głowami. Tymi nurkowaniami nie tylko doskonalą swoje umiejętności ale także zdobywają certyfikowane specjalności i kolejne stopnie nurkowe.
Szkolenie w takich warunkach ma też niewątpliwy charakter turystyczny. Adriatyk o tej porze roku jest idealnym miejscem do podwodnych eskapad. Na dworze jest ciepło, a woda nawet na głębokości 30 metrów ma 21 stopni. W dodatku góry stykają się tu z morzem, co daje wyjątkowe możliwości zagłębienia się pod nimi. Wszystko jednak odbywa się na prywatny koszt druhów OSP Kalisz.
Podwodnym przewodnikiem kaliszan po podwodnej krainie tuneli, jaskiń i grot był doświadczony płetwonurek oraz instruktor CMAS – Nebojsa Ivanovic.

Nebojsa Ivanovic jest członkiem specjalnej jednostce płetwonurków przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Czarnogóry. Brał udział w akcjach rozminowywania dna morza z niewybuchów po wojnach światowych i tych regionalnych. Jest tez byłym funkcjonariuszem specjalnej jednostki policji, zajmującej się m.in. ochroną prezydenta, odznaczony państwowym orderem za odwagę. Członek grupy ratownictwa morskiego, który niezliczoną ilość razy ratował ludziom życie na morzu. Wiele razy było też za późno na pomoc i odszukiwał oraz wydobywał zwłoki.

Bardzo wysoko ocenił umiejętności nurkowe kaliskich ochotników, w skład których wchodzili: Bogumił Dopierała – naczelnik i instruktor, Piotr Piątyszek – wiceprezes, Michał Kaftanowicz – sekretarz jednostki, Grzegorz Olszyna, Rafał Olszyna, Marcin Józefowski, Miłosz Kubera, Dariusz Grodziski oraz Katarzyna Zderkowska – jedyna kobieta uczestnicząca w adriatyckich zadaniach. W trakcie kilkudniowego pobytu w tym niezwykle urokliwym miejscu, przygodę z nurkowaniem rozpoczęli również Ewa Olszyna, Grzegorz Kuświk – Prezes jednostki oraz Hubert Staszak. Dla tych ostatnich były to pierwsze chwile spędzone pod wodą.

Magazyn Miejski

FAKTYKALISKIE.PL

wkaliszu.pl

Nasz Rynek

rc.fm

montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017 montenegro 2017


Możliwość komentowania została wyłączona.